Jakie są zalety inteligentnego domu?

Dzisiaj w dobie digitalizacji mamy możliwość korzystania z szerokiej gamy inteligentnych rozwiązań. Pozwalają one nie tylko łatwiej nam funkcjonować, ale również dbają o nasz komfort i bezpieczeństwo. Zapraszamy do lektury poniższego materiału, w którym przedstawiamy najważniejsze zalety inteligentnego domu i przekonujemy się, dlaczego warto w niego zainwestować.

Czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom nazywany inaczej „smart home” to miejsce, w którym dzięki najnowocześniejszym technologiom mechanizmy i systemy współpracują ze sobą i wyręczają ludzi w wielu zadaniach. Ich rolą jest umiejętne wykonywanie poleceń wydawanych na odległość oraz przewidywanie potrzeb i oczekiwań. Sercem smart home jest komputer, który będąc podłączony do różnych odbiorników i czujników przetwarza wysyłany przez nas sygnał i wykonuje zadania.

Jakie możliwości daje nam inteligentny dom?

Inteligentny dom pozwala nam na zarządzanie nim na odległość i kontrolowaniem – za pomocą Internetu bądź opcji Bluetooth – poszczególnych funkcji naszych sprzętów. Dla przykładu w smart home możemy sterować światłem, które będzie włączało się automatycznie po naszym wyjściu z domu, uruchamiać ogrzewanie w dowolnym momencie i dostosowywać na odległość temperaturę, włączyć pranie czy odciąć przepływ prądu w gniazdkach, gdy nie jesteśmy na przykład pewni czy wyłączyliśmy przed wyjściem żelazko.

Sterować domowymi sprzętami możemy w różny sposób. Możemy do tego wykorzystywać na przykład telefon bądź tablet. Wystarczy tylko do odpowiedniej aplikacji podłączyć wszystkie sprzęty. Do najpopularniejszych aplikacji należą Google Home, HomeKit czy IFTTT. Drugim sposobem sterowania jest asystent głosowy, który wyłapuje nasze komunikaty i realizuje je na odległość. Trzecim sposobem sterowania jest przeglądarka internetowa, która sprawdza się, zwłaszcza gdy rozładuje nam się telefon.

Jednak nim zdecydujemy się na zakup inteligentnego sprzętu należy zacząć od odpowiedniego routera, który stanowi bazę dla całego systemu. By mógł nas wspierać powinien charakteryzować się szybkim transferem danych, mocnymi antenami oraz tzw. mechanizmem MU-MIMO czyli takim, który pozwala na bezproblemową obsługę wielu urządzeń w tym samym czasie.

Jakie korzyści daje nam inteligentny dom?

  • Komfort psychiczny: inteligentny dom pozwala nam na sprawdzenie w każdej chwili, niezależnie, gdzie jesteśmy, co dzieje się w naszym domu.
  • Kontrola i oszczędność: dzięki odpowiedniej konfiguracji aplikacja potrafi dostosowywać temperaturę w naszym domu do otoczenia i tak steruje ogrzewaniem i wentylacją by rachunki były nasze jak najniższe. To samo dzieje się w kwestii światła: gdy pozostawimy je włączone – wyłączy je za nas. Będzie kontrolować również zużycie wody czy gazu.
  • Bezpieczeństwo: dzięki synchronizacji w ramach systemu wszystkich czujników smart home dba o to, by gdy tylko pojawi się coś niepokojącego, wysłać sygnał do odpowiedniego miejsca jak ochrona, straż czy policja.
  • Dbałość o zdrowie: dobrze skonfigurowany smart home dba również o nasz komfort funkcjonowania dobierając odpowiednio natężenie i barwę światła oraz temperaturę otoczenia tak, żebyśmy czuli się w swoim domu komfortowo.

Źródło tekstu tutaj.

Udostępnij artykuł na: