Usługi brukarskie – oferujemy kompleksowe usługi związane z układaniem kostki brukowej ozdobnej oraz przemysłowej, budowa dróg, parkingi wraz z infrastrukturą techniczną taką jak oświetlenie parkingów oraz kanalizacja deszczowa.
Wykonujemy następujące usługi brukarskie:
- układanie kostki brukowej ozdobnej dla klientów indywidualnych
- układanie kostki brukowej przemysłowej dla podmiotów gospodarczych oraz jednostek budżetowych
- prace ziemne, korytowanie
- stabilizacja gruntu
- podbudowy pod kostki brukowe
- układanie kostki brukowej
- usługi sprzętem
- zagęszczenie terenu
- dostawa kruszyw pod kostkę brukową
Układanie kostki brukowej Zielona Góra i okolice
Niezależnie od tego, czy jesteście Państwo posiadaczami willi, domu jednorodzinnego, czy też jesteście Państwo zarządcami parku miejskiego, niewątpliwie pragniecie urządzić otaczającą Was przestrzeń niepowtarzalnie, oryginalnie i z zachowaniem najwyższych standardów estetyki. Dlatego przedstawiamy Państwu nasze usługi brukarskie – układanie kostki brukowej Zielona Góra
Usługi brukarskie Zielona Góra
Świadczymy usługi układania kostki brukowej. Wykonujemy niezbędne prace przygotowawcze pod układanie kostki brukowej. Posiadamy własny nowoczesny sprzęt budowlany.
Układamy kostki brukowe ozdobne, w głównej mierze przeznaczone dla klientów indywidualnych. Ich cechą rozpoznawczą jest szeroka paleta barw i wzorów. Występują głownie w grubości kostki brukowej 6 cm.
Kostki brukowe przemysłowe układamy przeważnie dla firm oraz instytucji publicznych. Są to kostki proste najczęściej o grubości 8 cm. Z kostki brukowej przemysłowej układamy chodniki, drogi dojazdowe, parkingi, place itp.
Poradnik układania kostki brukowej w skrócie – usługi brukarskie
OD JAKOŚCI PODBUDOWY, PODSYPKI I PRAC BRUKARSKICH ZALEŻY STABILNOŚĆ I TRWAŁOŚĆ CAŁEJ NAWIERZCHNI
- Korytowanie wykonujemy wraz z profilowaniem i zagęszczaniem podłoża. W przypadku występowania poniżej dna wykopu gruntów organicznych (np. humus, torf) konieczna jest wymiana tego gruntu. Wykonanie koryta – należy wbić paliki lub szpilki w rzędach równoległych do osi nawierzchni. Rozmieszczenie palików lub szpilek w odstępach nie większych niż 10 m powinno umożliwiać naciągnięcie sznurków do wytyczenia nawierzchni. Korytowanie należy wykonać ze spadkiem poprzecznym min. 2% i podłużnym dostosowanym do projektowanej nawierzchni. Bezpośrednio po wyprofilowaniu gruntu należy przystąpić do jego zagęszczania.
- Podbudowa stanowi warstwę konstrukcyjno-odsączającą i może być wykonana z kruszywa łamanego lub naturalnego żwirowo-otoczakowego stabilizowanego mechanicznie, gruntu stabilizowanego cementem i chudego betonu lub betonu zwykłego odpowiedniej klasy. Rodzaj podbudowy i grubość, która wynosi od 15 do 40 cm, zależą od panujących warunków gruntowych oraz od przeznaczenia nawierzchni.
- Krawężniki i obrzeża zaleca się ustawiać przed przystąpieniem do układania nawierzchni z kostki. Przed ich ustawieniem, pożądane jest ułożenie pojedynczego rzędu kostek w celu ustalenia szerokości nawierzchni i prawidłowej lokalizacji krawężników lub obrzeży, aby zredukować docinanie kostek brukowych i płyt tarasowych.
- Podsypka pod kostkę brukową. Na warstwie konstrukcyjnej (podbudowie) układa się podsypkę. Podsypka może być wykonana z piasku o odpowiedniej granulacji, może być żwirowo-piaskowa o uziarnieniu 0-4 mm lub piaskowo-cementowa. Całkowita grubość podsypki po zagęszczeniu powinna wynosić 3-5 cm.
- Podsypka piaskowa (zalecana) powinna być układana w stanie wilgotnym w temp. > 0 °C. W praktyce, wilgotność układanej podsypki powinna być taka, aby po ściśnięciu podsypki w dłoni podsypka nie rozsypywała się i nie było na dłoni śladów wody, a dopiero po naciśnięciu palcami podsypka ma się rozsypywać. Profilowanie (wyrównywanie) podsypki wykonujemy łatą z deski opartej na prowadnicach z rur stalowych ułożonych wzdłuż krawędzi układanej nawierzchni (jako prowadnice można traktować również ustawione uprzednio obrzeża lub krawężniki). Rozścieloną podsypkę (utrzymując odpowiednie spadki min. 2 %) profilujemy i zagęszczamy, następnie dosypujemy i kolejny raz profilujemy, już bez zagęszczania. Po czym układamy nawierzchnię z betonowej kostki brukowej. Zagęszczanie odbywa się za pomocą zagęszczarki wibracyjnej.
- Układanie kostki. Aby uniknąć koncentracji kolorów należy układać kostki z minimum trzech palet z tej samej partii produkcyjnej mieszając jednocześnie produkty z poszczególnych warstw. Kostkę układa się około 0,5 – 1 cm wyżej od projektowanej rzędnej nawierzchni, ponieważ po zagęszczeniu podsypka zagęszcza się, a materiał osiada i następuje wyrównanie nawierzchni. Podczas układania nie należy chodzić po podsypce. W trakcie prowadzenia prac brukarskich, szczególnie na etapie układania elementów betonowych, należy utrzymywać względny porządek i nie dopuścić do zabrudzenia układanej nawierzchni z kostek brukowych i płyt betonowych np. gliną, czarnoziemem, mieszankami zapraw, cementem itd. naniesionymi przez buty czy sprzęt budowlany. Takie zabrudzenia mogą być trudne lub niemożliwe do usunięcia i mogą mieć negatywny wpływ na ostateczny efekt wizualny całej nawierzchni z elementów betonowych i należy pamiętać, że nie są podstawą do reklamacji.
- Zagęszczenie nawierzchni. Usługi brukarskie – ubijanie kostki brukowej wykonujemy w stanie suchym po całkowitym jej oczyszczeniu. Zagęszczenie nawierzchni należy przeprowadzić za pomocą zagęszczarki wibracyjnej (płytowej) z osłoną z tworzywa sztucznego o wadze max. 150 kg. Ubijanie nawierzchni należy prowadzić od krawędzi powierzchni w kierunku jej środka i jednocześnie w kierunku poprzecznym kształtek. Ewentualne nierówności powierzchniowe mogą być zlikwidowane przez wibrowanie w kierunku wzdłużnym kostki. Warstwa nawierzchni z kostki powinna być wykonana z elementów o jednakowej grubości. Na większym fragmencie robót zaleca się stosować kostki dostarczone z tej samej partii materiału, by zminimalizować naturalnie występujące różnice kolorystyczne. Nawierzchnię na podsypce piaskowej można oddać do użytku bezpośrednio po jej wykonaniu. Natomiast nawierzchnię na podsypce piaskowo-cementowej po jej wykonaniu należy przykryć warstwą wilgotnego piasku i utrzymywać ją w stanie wilgotnym przez 7 do 10 dni. Po upływie od 2 tygodni (przy temperaturze średniej o oczenia nie niższej niż 15 CO) do 3 tygodni (w porze chłodniejszej) nawierzchnię należy oczyścić z piasku i można oddać do użytku.
- Spoinowanie, fugowanie. Szerokość spoin/fug pomiędzy betonowymi kostkami brukowymi lub płytami tarasowymi powinna wynosić od 3 do 5 mm. Do spoinowania należy stosować drobny piasek płukany 0-2 mm, piasek łamany 0-2, 1-2 mm lub gotowe mieszanki fug. Materiał do spoinowania/fugowania powinien być drobny, płukany i bez zanieczyszczeń (bez frakcji pylastych i bez gliny). Zawartość pyłów czy gliny może doprowadzić do trwałego zabrudzenia kostek brukowych czy płyt tarasowych. Wypełnienie spoin piaskiem polega na rozsypaniu warstwy piasku i wmieceniu go w spoiny na sucho lub po obfitym polaniu wodą. Wmiecenie papki piaskowej wykonujemy szczotkami względnie rozgarniaczkami z piórami gumowymi. Nie należy wcierać w produkty betonowe materiału do spoinowania oraz nie dopuszczać do dłuższego zalegania piasku na powierzchni kostek i płyt, gdyż mogą na nich pozostać nieodwracalne przebarwienia.
Źródło informacji tutaj.
Usługi brukarskie Zielona Góra – polecamy !
Aktualności
Nowa maszyna w naszej flocie !
Szkolenie z firmą SONEL S.A.
Jakie są zalety inteligentnego domu?
Chcesz zapytać o usługę?
Zapraszamy do kontaktu z nami. Chętnie odpowiemy na pytania lub przygotujemy indywidualną wycenę.